Aarhus 1900 tennis

Her finder du alle de nyheder der har været publiceret på www.1900tennis.dk. Du kan søge i nyhederne ved hjælp af filtreringen til højre herfor.

God læselyst!

Træningsplan Elite Ude 2018

Af 1900 WEB

Så er elitetræningsplanen for den kommende udendørssæson  2018 online her. Planen kan også findes under "Elite" menupunktet. Træningen starter mandag den 30. april. Trænerteamet glæder sig til at komme i gang udendørs på gruset og ønsker samtidig alle en rigtig god sæson med masser af god, intens og lærerig træning.

Læs mere

Generalforsamling 2018

Af 1900 WEB

Der indkaldes hermed til ordinær generalforsamling: torsdag den 1. marts 2018 kl. 19.00 i klubbens lokaler på Lyseng, med følgende dagsorden i henhold til gældende vedtægter: Valg af dirigent Bestyrelsens beretning for det forløbne år. Forelæggelse og godkendelse af regnskab for det forløbne år.

Læs mere

Juleferie

Af Lotte Gundtoft

Kære medlemmer på træning. Husk vi følger Århus kommunens ferieplan. Så hvis kommunens folkeskole er lukket, er der heller ingen træning. Dvs. Sidste træningsdag inden jul er onsdag d. 20/12.  Men husk I kan altid selv-træne, bare book og udfordre hinanden via www.1900tennis.dk.

Læs mere

Motionist træning periode 2

Af Lotte Gundtoft

Nu er der åbent for tilmelding til vores motionist træning. Der er begrænset antal pladser. De fordeles efter "først-til-mølle-princippet" Se dine muligheder her: http://www.1900tennis.dk/tr%C3%A6ning

Læs mere

Juletennis og fest

Af Lotte Gundtoft

Lørdag d. 9/12 arrangerer klubbens trænere en hyggelig eftermiddag med tennis og hygge på banerne, og dernæst er der julefrokost og juledans om aftenen. Der er for klubbens motionister, veteraner og seniorer.  Program: 

Læs mere

Nyt fra elite-afdelingen

Af Lotte Gundtoft

Om vores elite-afdeling: http://www.1900tennis.dk/drop/plan Træningsprogram og aktiviteter inde 2017 og 2018: http://www.1900tennis.dk/node/57 Turneringsguide: http://www.1900tennis.dk/elite GOD SÆSON.

Læs mere

DROP IN - indendørs

Af Lotte Gundtoft

En rigtig god mulighed for at holde dig igang hen over vinteren. Lørdag kl. 9.30-11.30 niveau 1-3. Søndag kl. 19-21 niveau 3-5.

Læs mere

Velkommen til indendørsæsonen 2017/2018

Af Lotte Gundtoft

Vi glæder os til at tage fat på indendørssæsonen, specielt efter en regnfuld sommer. Vi er så heldige at have en rigtig lækker indendørs tennishal på Lyseng. Efter intensivt visionsarbejde sidste forår og en vellykket udendørssæson, er vores medlemstal stigende. Hvilket er meget positivt.

Læs mere

Sider